- akce již proběhla.
Zeptej se vědce live: Imposter syndrom ve vědě
28 ledna, 2024 | 19:00 - 22:00
150 KčImposter syndrom, známý též jako syndrom podvodníka, ovlivňuje řadu lidí bez ohledu na úroveň vzdělání či dosažené úspěchy. Tento fenomén narušuje vnímání vlastních schopností, často vedoucí k neustálým pochybnostem o sobě samém, kvalitách svých dovedností a nadhodnocování dovedností ostatních. Tyto pocity mohou brzdit osobní a profesní rozvoj, omezovat schopnost prezentovat vlastní dovednosti a zároveň vést k obavám z odhalení vlastní neschopnosti. Syndrom podvodníka může negativně ovlivňovat mentální zdraví, sebevědomí a odvahu prosazovat nové nápady.
Dne 28. ledna v Kasárnách Karlín si na Imposter syndrom posvítíme společně se vzácnými hosty:
Mgr. Klára Hlouchová, Ph. D. vystudovala biochemii na Přírodovědecké fakultě UK. Před pár lety na stejné fakultě založila v rámci prestižního programu Primus vlastní výzkumnou skupinu, která se zabývá syntetickou biologií. Svou vědeckou kariéru skvěle skloubila i s mateřskými povinnostmi.
Mgr. Nina Fárová, Ph.D. vystudovala sociologii a etnologii na Západočeské univerzitě v Plzni. V současné době působí v Národním kontaktním centru — gender a věda v rámci Sociologického ústavu AV ČR. Specializuje se na genderová studia, především na muže a maskulinitu ve výuce a na vztah genderu, vědy a technologií.
Prof. Mgr. Petr Svoboda, Ph.D. vystudoval buněčnou a molekulární biologii na Přírodovědecké fakultě UK a dnes vede oddělení epigenetických regulací Ústavu molekulární genetiky Akademie věd. Jeho vědecká skupina objevila v myším zárodku “starou imunitní odpověď”, kterou se jim mutací genů povedlo zapnout a v budoucnu by mohla být využita v léčbě virových onemocnění. Tento objev byl publikován v prestižním vědeckém časopise Cell a v roce 2014 za něj získal cenu Neuron.
Mgr. Jaroslav Bílek, Ph.D. studoval politologii na Západočeské univerzitě i na Univerzitě Hradec Králové. Díky prestižnímu Fullbrightově stipendiu se svým výzkumným tématem zavítal i na University of Notre Dame v Indianě, USA. Fascinují ho autoritářské režimy, které nyní zkoumá i na Fakultě sociálních věd UK.
Ing. Petr Koubský, CSc. vystudoval chemii a kybernetiku, ale v roce 2018 se stal redaktorem pro vědu a technologie v Deníku N. Navíc vystupuje i v dalších médiích a vyučuje na Vysoké škole ekonomické v Praze. V roce 2020 mu byla udělena Cena Ferdinanda Peroutky za informování o pandemii covidu-19, v roce 2022 získal Medaili za zásluhy Učené společnosti České republiky za svou schopnost veřejnosti představovat i obtížná témata.
Moderovat budou Petr a Jakub z podcastu Pod čepicí.
Těšíme se na vás!
Tým Zeptej se vědce